تحقیق و توسعه

مهندس حميد حاجي ابوطالبي
تحقیق و توسعه
بازدید: 318

لعابهای انحصاری برند فورتیکو پلاس

مهندس حميد حاجي ابوطالبي

كارشناس ارشد سراميك

مدير تحقیق و توسعه برند فورتیکو پلاس (4TCo)

گروه مهندسي مواد دانشگاه آزاد واحد تاكستان

 

۱. لعاب سوپرشاین

لعابهای رایج مورد استفاده در صنعت سرامیک از نظر جلا و افکت سطحی بصورت لعابهای فوق براق (Super Glossy)؛ براق (Glossy)‌؛ نیمه براق (Semi Glossy) یا نیمه مات (Semi Matt) و مات (Matt)‌ تقسیم بندی می گردند که البته خود لعابهای مات نیز شامل دو دسته مات نرم یا ابریشمی (Silky) و مات زبر (Hard)‌ می باشند.

لعاب سوپرشاین از نظر ظاهری در کلاس لعابهای فوق براق بوده که با توجه به فرمولاسیون و فرآیند تولید منحصر بفرد خود ویژگیهای متمایزی در مقایسه با سایر لعابهای مشابه از خود نشان میدهد. برخی از این ویژگیها عبارتند از:

 • براقیت و انسجام سطح بسیار بالاتر و عدم وجود هرگونه اثر پوست پرتقالی بدلیل کیفیت ذوب مناسب
 • مقاومت بسیار بالاتر در برابر جوش و پین هول
 • چسبندگی بالاتر به زیرلایه بدلیل داشتن کشش سطحی مناسب
 • مقاومت به شوک حرارتی بالاتر بدلیل فرمولاسیون خاص
 • لکه پذیری در حد صفر
 • مقاومت بالا در مقابل مواد شیمیایی بخصوص شوینده ها و اسیدها

Dunco Decor White

 

  1. Super Shine Glaze

Current glazes used in ceramic industry in aspect of surface shininess are divided as Super glossy, glossy, semi glossy or semi matt and matt glazes. Of course matt glazes itselves are divided as soft or silky and rough glazes.

Super shine glaze apparently classified in super glossy glazes class that presents special attributes versus similar glazes due to own exclusive formulation and production process. Some of this properties as below:

 • Ultra high surface shininess and coherency and lack of any orange skin defect due to proper melting quality.
 • Ultra high resistance to any pinhole and blistering.
 • High tenacity to substrate due to proper surface tension.
 • Higher resistance to thermal shock due to special formulation.
 • Stainablility equal to zero.
 • High resistance to chemical agents specially acids and detergents.

 

۲. لعاب کامپوزیت مات

این لعاب یکی از جدیدترین فرمولهای تست و اجرا شده در دنیا می باشد که در زیرمجموعه لعابهای مات قرار می گیرد. ترکیب این لعاب شامل زمینه ای از یک لعاب مات ویژه و گرانولهای رنگی سرامیکی دارای فرمولاسیون خاص بوده که ارائه دهنده خصوصیات منحصر بفردی در این لعاب خواهد بود. برخی از ویژگیهای این لعاب به قرار زیر می باشد:

 • یکی از منحصر بفرد ترین ویژگیهای این لعاب قابلیت تغییر در ضریب هدایت الکتریکی و ذخیره بار الکتریکی به کمک گرانولهای سرامیکی بوده و کاشیهای تولید شده با این لعاب می توانند بعنوان پانلهای سرامیکی ذخیره کننده انرژی خورشیدی بخصوص در بام و نمای ساختمانها بکار روند.
 • بالا رفتن کیفیت ذوب و در نتیجه به حداقل رساندن عیوب سطحی
 • کمک به تنظیم کشش سطحی لعاب و در نتیجه بالا رفتن مقاومت در برابر ترک و از هم گسیختگی لعاب
 • اصلاح ضریب انبساط حرارتی لعاب با تغییر فرمولاسیون گرانولهای سرامیکی بکار رفته در زمینه
 • امکان دادن افکتهای رنگی دلخواه با تغییر رنگ گرانولها

 2. Matt Composite Glaze

This glaze one of the last tested and performed formulations in the world that alights matt glazes class. This glaze’s composition is containing of a matrix of special matt glaze and ceramic colored granules with specific formulation that will present unique characteristics in this glaze. Number of this characteristics as below:

 • One of the most unique properties of this glaze is ability to changing in electrical conduction and reserving electrical charge with assistance of ceramic granules that final tiles can used as ceramic panels for reserving solar energy specially in facet and roof of the buildings.
 • Increasing in melting quality and consequently minimizing surface defects.
 • Help to optimizing of surface tension and hence raising in resistance to cracking and glaze crawling.
 • Correcting of thermal expansion coefficient through changing in ceramic granules formulation used in matrix.
 • Possibility of desired color effects through changing in granules color.

 

۳. لعاب کامپوزیت کرونا

این لعاب جهت دادن افکتهای بسیار زیبا بصورت دانه های شبیه اکلیل با درخشش نقره ای و بصورت پایدار تولید می گردد. در کلیه نمونه های موجود در بازار دانه های درخشان فقط در سطح لعاب بوده و به مرور زمان در اثر سایش و برخورد با اجسام یا مواد شوینده پاک شده و کارایی خود را از دست می دهد حتی در برخی موارد با کشیدن دست روی کاشی متوجه چسبیدن برخی ذرات درخشان به دست می شویم.

 • در لعاب کرونا اولا سطح لعاب دارای سختی و مقاومت شیمیایی بالاتر از لعابهای عادی بوده و بعلاوه دانه های درخشان در سطح و عمق لعاب پراکنده می باشند ؛ حتی در صورتی که سطح لعاب تحت تاثیر هر عامل مخربی قرار گرفته و لایه ای از آن حذف گردد ذرات درخشان موجود در لایه های زیرین درخشندگی خود را همانند سطح اولیه خواهند داشت.
 • با توجه به پایداری این لعاب براحتی میتوان کاشیهای دارای این لعاب را در کف مکانهای مختلف حتی نواحی پر تردد مانند مجتمع های تجاری ؛ کافه ها ؛ مغازه ها و ... بدون هیچ نگرانی بابت تخریب و از بین رفتن افکت ایجاد شده بکار برد در صورتی که موارد موجود این قابلیت وسیع را ندارند.
 • این لعاب دارای انعطاف پذیری بالایی در فرمولاسیون بوده و قابلیت کاربرد در کلیه کاشیهای دیوار اعم از تک پخت و دوپخت ؛ کاشیهای کف و پرسلانها را دارا بوده در صورتی که موارد موجود از نظر وسعت کاربرد بسیار محدود می باشند.
 • با توجه به اینکه این لعاب امکان استفاده بر روی کاشیهای پرسلانی را نیز دارد میتوان از کاشیهای با لعاب مذکور در نما و کف فضاهای بیرون ساختمان نیز استفاده نمود.
 • در کاشیهای رایج بایستی بر روی بیسکوئیت کاشی انگوب و لعاب اعمال شده و بعد در یک مرحله تکمیلی بوسیله اسپری یا اعمال خشک ذرات درخشان بر روی سطح کاشی لعاب خورده ایجاد گردند ؛ در صورتی که لعاب ابداعی بصورت یک مجموعه تک لایه بر روی بیسکوئیت کاشی بدون نیاز به انگوب و لعاب اضافی و هرگونه عملیات تکمیلی در خط لعاب اعمال و در یک مرحله نیز پخت می گردد که در نتیجه از نظر اقتصادی و مصرف انگوب و لعاب بسیار به صرفه خواهد بود. البته در این لعاب قابلیت تنظیم پارامترهای موثر مانند دمای ذوب ؛ ضریب انبساط حرارتی ؛ کشش سطحی و ... مطابق با کاشی زمینه وجود دارد.
 • از آنجا که در تولید این لعاب از ذرات جامد فلزی و سرامیکی درون زمینه شیشه ای استفاده میگردد پس ساختار آن از نوع کامپوزیت سرامیک- فلز- سرامیک که ذرات سرامیکی و فلزی بصورت مخلوط در زمینه سرامیکی لعاب قرار داده میشوند. در کامپوزیتها نه تنها خاصیت هریک از اجزاء حفظ می شود بلکه در اختلاط باهم برخی خواص تقویت شده و نتایج و خواص مطلوب ارائه می دهند و این در حالی است که هیچ یک از موارد قبلی ساختار کامپوزیت مشابه این لعاب ندارند.
 • یکی دیگر از مزایای این لعاب قابلیت تولید آن به هر دو صورت پولیش و غیر پولیش می باشد که طبعا با استفاده از پولیش سطح لعاب دارای براقیت و صافی سطح بسیار بالاتری خواهد بود.

Zanco Black Rustic horiz

 3. Corona Composite Glaze

CORONA glaze was innovated and patented for first time in laboratorial and industrial scales and it's very different from other similar products. Unlike to other items this glaze has shiny silver dots at the surface and depth of the vitreous matrix and due to homogeneous composite structure of the glaze if the surface attacked with physical abrasion or chemical corrosion, then inner layers can present same shiny surface like primary effect.

In addition; CORONA glaze is very flexible in formulation and with very little changes can be used for double or single firing Wall tiles, Roof tiles and Porcelains and in any indoor and outdoor areas.

Another advantage of CORONA glaze is that, this glaze can be produced and used in two ways; Polish and Non-Polish surface.

In producing tiles with CORONA glaze you don’t need to apply engobe, glaze and final effects separately, because all of the glazing process with effects abridged in only one stage; then producing corona glaze with this process will be very easier and more economical for manufacturer.